Prečo Cottons

Uplynulo už 84 rokov, odkedy doktor Earle Haas vynašiel v roku 1931 prvý tampón. Splnil tak túžbu svojej manželky - baletky, aby mohla počas menštruácie používať „niečo“ interne. Jeho vynález a všetky práva  kúpila spoločnosť, vtedy známa ako Tampax. Zvyšok príbehu je už známa história.

Dnešný dopyt po produktoch, ktoré sú  diskrétne a pritom schopné  absorbovať čoraz viac tekutiny, vedie pri ich výrobe  k zvýšenému využívaniu syntetických materiálov. Väčšina značiek tampónov a vložiek sa vyrába  kombináciou  chemicky ošetrenej bavlny a syntetických materiálov ako je rayon, viskóza alebo plasty. Tieto materiály majú niektoré výnimočné vlastnosti, ale na druhej strane predstavujú pre mnohé  ženy zdravotný problém. Je známe, že chemikálie používané pri výrobe plastov narúšajú embryonálny vývoj a spájajú sa aj s chorobami srdca a rakovinou.

Podľa doktora Nunns -  konzultanta gynekológie Nottinghamskej Mestskej Nemocnice, ktorý odporúča svojím pacientkám  produkty vyrobené iba z bavlny -  pokožka vulvy je najcitlivejšia časť ženského tela a veľmi citlivo reaguje na polypropylén, parfumy a bielidlá, ktoré sú bežné ingrediencie v hygienických produktových radoch. Doktor Nunns hovorí, že ženy príliš často odchádzajú z ordinácie gynekológa  len s predpisom Canestenu a väčšina z nich reportuje, že neboli ani vyšetrené. Diagnostikovanie  zdravotných problémov býva  jednostranné, lekári sa málo zamýšľajú nad negatívnym vplyvom syntetických materiálov na ženský organizmus.

Iritácia z tampónov a vložiek môže znepríjemňovať život. Oveľa vážnejším je Syndróm Toxického Šoku (STŠ). Ak sa nelieči, môže dokonca zabíjať. Posledné výskumy ukazujú, že 5 z každých 100 tisíc menštruujúcich žien  pociťuje rôzne úrovne tohto problému.

Doktor Philip Tierno, profesor mikrobiológie na Lekárskej Fakulte Univerzity New York, robí nezávislý výskum  Syndrómu Toxického Šoku (STŠ) a jeho spojenia s tampónmi. Zistil, že toxíny, ktoré zapríčiňujú tento šok vznikajú v prostredí okolo tampónu. Dvomi hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k vzniku Syndrómu Toxického Šoku (STŠ) je obsah (vnútro) tampónu a čas, ako dlho sa nachádza v tele.  Dr Tierno upozorňuje, že Syndróm Toxického Šoku (STŠ) môžu zapríčiniť syntetické tampóny, ale nie  celobavlnené.

Pre  Syndróm Toxického Šoku sú striktne definované kritériá. Zahŕňajú teplotu nad 38 stupňov Celzia, vyrážku a hypotenziu. Ženy môžu mať  rôzne variácie týchto reakcií, niektoré silnejšie, niektoré slabšie. Syndróm Toxického Šoku (STŠ) bol strašiakom  predovšetkým v 80. rokoch. Odvtedy výrobcovia  tampónov zmenili prímesy aj výrobné postupy,  ženy sú vzdelanejšie, majú viac informácií, majú na výber. Problémom ostáva snaha niektorých výrobcov naďalej zvyšovať absorbciu svojich produktov.

Doktor Tierno ženám radí: Nikdy nepoužívajte tampóny, ak ste už niekedy mali Syndróm Toxického Šoku (STŠ). Používajte celobavlnené produkty, nepoužívajte vysokoabsorbčné druhy a nenechávajte si tampóny v tele dlhšie ako 8 hodín. Vy samy ste zodpovedné za svoje zdravie, ak máte obavy s výberom tampónov, prediskutujte ich s vaším lekárom.

Upravené a preložené z http://www.theguardian.com/world/2003/nov/07/gender.uk

Kontakt

Cottons Slovensko, s. r. o.
Staromlynská 2
821 06 Bratislava

Tel.: +421 911 733 443
E-mail: info@cottons.sk

© 2015 Cottons Slovensko, s. r. o.